28 червня вся Україна святкує День Конституції. Це свято вважається одним із наймолодших, адже воно з’явилось лише після ухвалення Основного Закону України.
Писали українську Конституцію цілих шість років – з 1990 по 1996. На фінальному етапі її прийняття опинилося під загрозою зриву через розбіжності між президентом Леонідом Кучмою і Верховною Радою. Але в кінцевому підсумку Основний Закон України були прийнято о 9.18 ранку 28 червня 1996 року. За нього віддали голоси 315 народних депутатів (при 300 необхідних), і голосували вони окремо за кожну статтю. Для цього Рада була змушена безперервно пропрацювати 24 години.
28 червня – дата історичного голосування – державне свято і офіційний вихідний в Україні. Це єдине свято, яке закріплене в самій Конституції. А весь чинний Основний Закон складається з 15 розділів і 161 статті. За допомогою Конституції кожен президент України складає присягу на вірність народу, поклавши руку на неї і Пересопницьке Євангеліє.
А в 2011 році була презентувала перша мініатюрна Конституція України – книжка розміром 2х3 см. У ній 160 сторінок, на яких вручну було написано понад 9 тисяч букв – кожна не більше 1 мм. Але мініатюра вмістила лише десяту частину тексту оригіналу. Книга важить всього 15 г. Автор – художник-графік – Ігор Степанов – витратив на її створення близько двох місяців.
Цікаві факти про Конституції світу:
1) Конституція Сан-Марино вважається найстаршою з чинних конституцій (1600 рік);
2) Конституція Індії є найбільшою у світі (395 статей, 12 додатків, 500 правок, 117400 слів);
3) Найменшою конституція вважається у США;
4) У Великій Британії та Ізраїлі немає конституцій, є лише тимчасові акти та закони;
5) У Конституції Австралії прописана зарплата генерал-губернатора;
6) У Конституції Еквадору закріплені права не лише громадян країни, а й навколишнього середовища, як екосистеми;
7) У Лівії конституцією офіційно затверджено Коран;
8) У Конституції Японія чітко пише про офіційну відмову у війні через поразку в Другій світовій;
9) Конституція Мальти проголошує країну нейтральною, яка прагне до миру;
10) Конституція Польщі є першою реально чинною в Європі (1791 рік)
|